17 październik 2023

Most pieszo-rowerowy przez Wisłę ma być gotowy wiosną przyszłego roku

zdjęcie: Most pieszo-rowerowy przez Wisłę ma być gotowy wiosną przyszłego roku / pixabay/2566781
Most pieszo-rowerowy łączy już oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Jego budowa nadal trwa - ma być gotowy na wiosnę 2024 roku - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Most połączył dwa brzegi Wisły. Pokazuje to, że takie inwestycje mogą być realizowane bardzo szybko - zaczęliśmy w 2022 r. i mamy nadzieję, że na wiosnę 2024 r. ten most zostanie dodany do użytku" - powiedział prezydent miasta. Dopytywany o termin powiedział, że liczy będzie on dostępny jak najszybciej - jeszcze w marcu lub w kwietniu.

Zaznaczył, że most ma odmienić centrum Warszawy - połączyć bulwary z Pragą, zmienią się też ulice Okrzei i Karowa, a przez to co raz więcej mieszkańców będzie miało bezpośredni dostęp do Pragi.

R. Trzaskowski powiedział, że ma nadzieję, iż ten most będzie symbolem Warszawy, będzie służył i pieszym, i rowerzystom, a także będzie miejscem rekreacji dla Warszawiaków i goście będą chętnie korzystać.

Pytany o nazwę nowego mostu poinformował, że dopiero zostanie podjęta decyzja w tej sprawie, a ta, która wygrała w plebiscycie będzie bardzo poważnie brana pod uwagę. W plebiscycie, na który można było przesyłać swoje propozycje nazwy kładki, wygrała "Agrafka".

Pytany, czy kładka, która obecnie dochodzi do bulwarów nad Wisłą i kończy się przed Wisłostradą nie mogłaby sięgać dalej, w ulicę Karową, prezydent Warszawy powiedział, że musiałaby ona wtedy zostać podniesiona o kolejne metry do góry, ale to byłoby niewykonalne.

Podkreślił, że zarówno ul. Karowa jak i ul. Okrzei zostaną wyremontowane. Najpierw wykonany będzie remont od strony ul. Okrzei.

Poinformował, że nie będzie na moście wyznaczonej osobnej ścieżki rowerowej, ale będzie on dostępny dla rowerzystów.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy Łukasz Puchalski dopytywany o możliwość przejścia z kładki na drugą stronę Wisłostrady - na Powiśle wyjaśnił, że w planach jest przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez Wisłostradę. Z początkiem przyszłego roku ZDM chce ogłosić przetarg na wykonanie przejścia z sygnalizacją świetlną. Miałoby ono powstać do wakacji, a umiejscowione być między wlotem do tunelu a ul. Karową. Po wprowadzeniu sygnalizacji świetlnej będzie też możliwy wyjazd na Wisłostradę z Karowej w obu kierunkach - również w stronę Gdańska. Obecnie można z niej wyjechać jedynie do tunelu w stronę południową.

Przejście przez Wisłostradę jest też tunelem przy ulicy Bednarskiej - przypomniał.

Zapowiedział, że w przyszłym roku powinien zostać wykonany remont ul. Okrzei na praskiej stronie, a docelowo kładka miałaby mieć tam połączenie do ulicy Kawęczyńskiej, a po stronie Powiśla i Śródmieścia z Krakowskim Przedmieściem.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ maak/

2024-11-15 18:00