reklama
kategoria: Księgarnia
6 czerwiec 2019

Książka, która otworzy nam oczy

fot. nadesłane
,,Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega” to bezkompromisowy wywiad Michała Wójcika i Emila Marata ze Stanisławem Aronsonem, Polakiem, Żydem, jednym z ostatnich żyjących autorytetów. Książka ukaże się 31 lipca nakładem wydawnictwa Znak Literanova. 
REKLAMA
Stanisław Aronson, legendarny ,,Rysiek” z Kedywu, obywatel Polski i Izraela, uczestnik Powstania Warszawskiego, podpułkownik w armii izraelskiej, odznaczony m.in Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Człowiek, któremu udało się uciec z transportu do Treblinki, gdzie straciła życie cała jego rodzina.

– Wszystko zaczyna się od kłamstwa – w szczerym do bólu wywiadzie przestrzega przed manipulacjami historią, nacjonalizmem i umacnianiem podziałów. Podkreśla, że to one prowadzą do prawdziwych tragedii, których sam doświadczył.

Aronson nie boi się zadawać trudnych pytań i wypowiadać ostrych opinii na temat współczesnej Polski, a także tego co działo się wcześniej – Dziś uważam, że decyzja o powstaniu była zwyczajnie głupia. Zła, nierozważna, ze wszech miar krótkowzroczna. Mówię o decyzji. Nie o samej walce.

Krytykuje umacnianie mitu „żołnierzy wyklętych” ze szkodą dla wspaniałej tradycji AK, ale i bierność polskiego państwa podziemnego wobec zagłady swoich żydowskich obywateli – Dlaczego nikt z dowództwa nie kazał nam strzelać do szmalcowników? – Aronson nie oskarża zwykłych ludzi, oskarża tych, którzy wydawali rozkazy.

Jest przeciwny wykorzystywaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim do tworzenia kolejnych mitów – To już trwa od lat. Te wszystkie rekonstrukcje, parady, przebieranki w żołnierzy. Ja tego nie cierpię. I to jest niebezpieczne. Bo to ma za zadanie oswajanie młodych ludzi z wojenką. Nie wojną, a wojenką. Czymś fajnym, bezpiecznym, z przygodą. Wojna to jest straszna rzecz, a nie komiks czy film. Wojna to krew, wojna to ból, to rozpacz i straszliwe ofiary.

Emil Marat i Michał Wójcik to laureaci Nagrody Historycznej „Polityki”, autorzy m.in. bestsellerowych Ptaków drapieżnych. Historii Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK oraz „Made in Poland”, wywiadu ze Stanisławem Likiernikiem — Rozmowa z Aronsonem była niezwykle bolesna. A przy tym elektryzująca i szokująca. Tak szczerze o polskiej konspiracji i walce nie mówił nikt przed nim —  podkreśla Michał Wójcik. — Po raz kolejny upewniliśmy się, że gdy zabraknie pokolenia pamiętającego wojnę, świat będzie inny, bardziej narażony na niebezpieczeństwa. Bo historia nie ma za wielu pedagogicznych sukcesów, uczniowie robią z nią co chcą — dodaje Emil Marat.

Aronson wierzy jednak że najważniejsze jest to, co ludzi łączy, i jeśli nie damy się zwieść historii opartej na kłamstwie, wciąż mamy szansę na Polskę ludzi wolnych, myślących i dobrych dla innych. Książka ,,Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega” ukaże się 31 lipca nakładem wydawnictwa Znak Literanova.
Wywiad Emila Marata i Michała Wójcika z legendarnym ,,Ryśkiem” z Kedywu, uciekinierem z pociągu do Treblinki, warszawskim powstańcem. Stanisław Aronson, obywatel Polski i Izraela, jeden z ostatnich żyjących autorytetów w do bólu szczerym wywiadzie mówi o kondycji współczesnej Polski i ostrzega przed manipulacjami i umacnianiem podziałów. Przed powtórzeniem tragicznej historii, której sam doświadczył.

W KSIĘGARNIACH OD 31 LIPCA

O książce

Wszystko zaczyna się od kłamstwa. Polska i Europa zostały zniszczone przez kłamstwa. Teraz ten fałsz serwowany jest na nowo. Na potrzeby polityki niszczy się pamięć i napina się strunę, która może pęknąć w sposób niekontrolowany.

Stanisław Aronson, ps. „Rysiek” członek elitarnej jednostki Kedywu „Kolegium A” Okręgu Warszawskiego AK. Polak i Żyd, uciekinier z transportu do Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego. Został odznaczony m.in Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej.

Jest jednym z ostatnich żyjących autorytetów. W kontrowersyjnej i mocnej rozmowie z Emilem Maratem i Michałem Wójcikiem ostrzega przed podsycanym w Polsce nacjonalizmem, manipulacjami prawdą historyczną i podziałami, które mogą doprowadzić do kolejnej wojny. Nie boi się zadawać trudnych pytań:

Dlaczego polskie państwo podziemne nie stanęło w obronie swoich żydowskich obywateli?
Po co tworzy się mit „żołnierzy wyklętych” ze szkodą dla wspaniałej tradycji AK?
Dlaczego manipuluje się historią i umacnia podziały?

Nie wyobrażajcie sobie, że wasz świat nie może runąć, tak jak runął nasz. Być może to najbardziej oczywista lekcja z historii, ale jest też najważniejsza. Jednego dnia cieszyłem się idylliczną młodością w moim rodzinnym mieście Łodzi, a chwilę potem uciekałem. Wróciłem do pustego domu pięć lat później, już nie jako beztroski chłopiec, ale jako ocalony z holocaustu i weteran AK żyjący w strachu przed NKWD. Ostatecznie wyemigrowałem do ówczesnej Palestyny pod zarządem brytyjskim, by walczyć o niepodległość kraju, o którym nic nie wiedziałem – ostrzega Aronson. Jednocześnie wierzy, że najważniejsze jest to, co nas łączy, i jeśli nie damy się zwieść historii opartej na kłamstwie, wciąż mamy szansę na Polskę ludzi wolnych, myślących i dobrych dla innych.  


Autorzy o książce

Ta książka nie wszystkim się spodoba. Trudno. Przeczytajcie. Zrozumiałem, że trzeba powiedzieć gorzką część prawdy. Nie da się zakłamać naszej historii.


Stanisław Aronson

Dziś, gdy jego towarzysze broni już nie żyją, Stanisław Aronson opowiada o wszystkich wątpliwościach, jakie mieli po wojnie. Gdy skończyły się uroczyste akademie, a oni w samotności musieli zanurzyć się w bolesnych wspomnieniach. W tej niezwykle szczerej rozmowie nie tylko rozlicza się sam ze sobą ale także pyta o sens działań polskiego Podziemia, o akowskie sukcesy i błędy. Robi to jak nikt przed nim. To bolesna i szokująca książka. Tak szczerze o polskiej konspiracji i walce nie mówił nikt przed nim


Michał Wójcik

Wiedzieliśmy że Stanisławowi Aronsonowi ZALEŻY – to było najważniejsze podczas tej rozmowy. I po raz kolejny upewniliśmy się, że gdy zabraknie pokolenia pamiętającego wojnę, świat będzie inny, bardziej narażony na niebezpieczeństwa. Bo historia – choć bywa nauczycielką ludzi, nie ma za wielu pedagogicznych sukcesów - uczniowie robią z nią co chcą.


O autorach

Stanisław Aronson – Polak. Żyd. Legendarny „Rysiek” z Kedywu. Przeżył warszawskie getto, uciekł z transportu do Treblinki, jako jedyny z rodziny ocalał z Holocaustu. Wstąpił do elitarnej jednostki AK, wraz ze Stanisławem Likiernikiem brał udział w akcjach Kedywu, walczył i został ranny w powstaniu warszawskim. Po wojnie był podpułkownikiem w armii izraelskiej.


Emil Marat i Michał Wójcik – autorzy bestsellerowych Ptaków drapieżnych – historii Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK (nominacja do Nagrody im. Jana Długosza 2017). Laureaci Nagrody Historycznej „Polityki” (2014) za książkę Made In Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik. Napisali razem także książkę Ostatni. Historia cichociemnego A. Tarnawskiego pseudonim ,,Upłaz” (2016).


Emil Marat – dziennikarz, pisarz, autor powieści Szkło (2012), Lawirynt (2014), W 2018 roku wydał reportaż literacki/biografię Krzysztofa Sobieszczańskiego Sen Kolumba (Nominacja do Nike 2019).


Michał Wójcik  – historyk, dziennikarz. Był redaktorem naczelnym magazynów ,,Focus” i ,,Focus Historia”. Autor m.in książki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci (2018) i wywiadu-rzeki z Zofią Posmysz Królestwo za mgłą (2017).
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Oleśnica
1.6°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oleśnicy

kiedy
2025-01-16 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 19:00
miejsce
Hala Sportowo Widowiskowa GOSiR,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 14:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany