reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
16 luty 2025

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi świętuje swoje 80-lecie

zdjęcie: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi świętuje swoje 80-lecie / fot. PAP
fot. PAP
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi rozpoczyna obchody swojego 80-lecia. Z tej okazji w poniedziałek zaplanowano Święto Akademii – uroczystość inaugurującą jubileuszowy cykl wydarzeń, podkreślających dorobek artystycznej uczelni.
REKLAMA

"Święto Akademii otworzy symbolicznie cykl wydarzeń jubileuszowych. Przez cały rok odbywać będą się ważne wystawy, zarówno te nawiązujące do historii uczelni, jak i prezentacje prac współczesnych artystów, m.in. Mirosława Bałki czy Katarzyny Kozyry. Jestem przekonany, że planowane przez nas wydarzenia nie tylko dobrze podsumują osiem dekad historii Akademii, ale też pokażą, w jakim kierunku dziś zmierzamy" –zapowiedział rektor ASP w Łodzi dr hab. Przemysław Wachowski.

Dodał, że poniedziałkowe Święto Akademii ma być okazją do spojrzenia w karty historii uczelni oraz podkreślenia, jak ważne miejsce zajmuje ona w świecie sztuki. O najważniejszych chwilach z jej historii w wykładzie opowie prof. uczelni Łukasz M. Sadowski.

"Ważnym punktem programu będzie ten podkreślający naukowy i artystyczny dorobek łódzkiej ASP. Czworo wybitnych artystów związanych z uczelnią uhonorowanych zostanie Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To jedno z najważniejszych w Polsce odznaczeń przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Po raz pierwszy też w historii uczelni uroczyście wręczone zostaną dyplomy nowym doktorom i doktorom habilitowanym" – poinformowała PAP Joanna Hrabec z ASP w Łodzi.

Podczas uroczystości Lwowska Narodowa Akademia Sztuki przekaże łódzkiej uczelni kilim "Anioł" według projektu Władysława Strzemińskiego – dar będący wyrazem wdzięczności za zaangażowanie społeczności ASP w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie. To symboliczne nawiązanie do akcji rozpoczętej w 2022 r., gdy studenci, wykładowcy, pracownicy i absolwenci łódzkiej Akademii podjęli się plecenia siatek maskujących dla mieszkańców Lwowa.

"Święto zakończy spektakl piosenki musicalowej w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi – uczelni, która także w tym roku obchodzi swoje 80-lecie. Tym samym wydarzenie stanie się częścią obchodów jubileuszowych łódzkiego środowiska akademickiego" – dodała Hrabec.

Dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi powołana została w 1945 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (PWSSP). Było to ukoronowanie wieloletnich starań miejscowych artystów – Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera oraz przybyłych do Łodzi Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Romana Modzelewskiego, Ludwika Tyrowicza, Władysława Daszewskiego i Stefana Byrskiego.

Początkowo utworzono tylko trzy wydziały: włókienniczy, ceramiki oraz grafiki. Szkoła, której pierwszym dyrektorem był malarz kolorysta Leon Ormezowski, miała kształcić studentów w zakresie sztuk użytkowych, ale także tzw. sztuk czystych. Do głównych specjalizacji należały: ceramika, włókiennictwo, meblarstwo oraz druk na tkaninie. Założyciele uczelni świadomie nawiązywali do tradycji Bauhausu. Od początku istnienia PWSSP zależało na ścisłej współpracy z lokalnym i krajowym przemysłem.

Od 1976 r. uczelnia ma swoją siedzibę w budynku wzniesionym wg projektu Bolesława Kardaszewskiego. Monumentalny gmach przy ul. Wojska Polskiego stanowi do dziś jedyny w Polsce przykład kompleksu zrealizowanego na potrzeby współczesnej, wielowydziałowej uczelni artystycznej. W 2013 r. uczelnia wzbogaciła się o dwa nowe budynki, oferujące przestrzenie dydaktyczne i wystawiennicze, nowoczesną bibliotekę oraz profesjonalną salę pokazową z najdłuższym wybiegiem w Polsce. W ostatnich latach dołączył do nich zrewitalizowany gmach Akademickiego Centrum Designu na Księżym Młynie.

W 1987 r., przyjmując imię Władysława Strzemińskiego, jako swego patrona, uczelnia wpisała w swój program również kontynuację jego idei. Status Akademii Sztuk Pięknych szkoła otrzymała w 1996 r. i obecnie jest jedną z ośmiu publicznych uczelni artystycznych kształcących w zakresie sztuk wizualnych w Polsce.

Dziś w ASP w Łodzi kształci się ponad tysiąc studentów na 13 kierunkach, w ramach studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Kadrę dydaktyczną stanowi ponad 200 nauczycieli akademickich z obszaru sztuki i designu. (PAP)

bap/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oleśnica
3.5°C
wschód słońca: 06:51
zachód słońca: 17:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oleśnicy

kiedy
2025-02-20 19:00
miejsce
Jack Pub, Oleśnica, Wały...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-23 18:00
miejsce
Zamek Książąt Oleśnickich,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 17:00
miejsce
Hala Sportowo Widowiskowa GOSiR,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:30
miejsce
Hotel Garden, Oleśnica, ul....
wstęp biletowany