21 luty 2024

Oleśnica: miasto na szlaku Widawy

zdjęcie: Oleśnica: miasto na szlaku Widawy / By Marek Śliwecki - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Marek Śliwecki - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Odkryj urok Oleśnicy – miasta położonego na lewym brzegu rzeki Oleśnicy, w sercu Dolnego Śląska!
REKLAMA

Tego szukamy w Oleśnicy

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Oleśnica, pogoda Oleśnica, praca Oleśnica, Oleśnica 24, BS Oleśnica, mojaolesnica, e oświata Oleśnica, Oleśnica info.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Oleśnicy, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
W XII w. powstała osada nazwana Olesznicą, otoczona olchami i olszynami, rosnącymi na bagnistym terenie i nad rzeką. Później zmieniono jej nazwę na zgermanizowaną Oels, Öls. W 1255 r. książę wrocławski Henryk III Biały nadaje osadzie status wsi targowej, być może już miasta przedlokacyjnego, na prawie średzkim. Oleśnica posiadała herb już w 1310 r., co czyni go jednym z najstarszych na Śląsku.

Rozwój miasta związany był z utworzeniem księstwa oleśnickiego, które około 1321 r. przejął książę Konrad I, założyciel oleśnickiej linii Piastów. W okresie panowania tej dynastii wzniesiono zamek oleśnicki, fortyfikacje z fosą, kościoły i synagogę.

Po śmierci ostatniego Piasta, Konrada X Białego Młodszego, w 1495 r. księstwo oleśnickie przeszło w ręce Podiebradów, potomków króla czeskiego Jerzego. To okres największego rozwoju miasta, z założeniem pierwszej drukarni żydowskiej na Śląsku w 1529 r. W 1538 r. księstwo oleśnickie przyjęło protestantyzm, a w XVI w. nastąpił dynamiczny rozwój szkolnictwa i życia muzycznego.

Po śmierci ostatniego Podiebrada w 1647 r. księstwo oleśnickie przeszło pod kontrolę śląskiej linii Wirtembergów. Pod ich rządami miasto zostało odbudowane po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej, a także doświadczyło wzrostu gospodarczego, odrodzenia tradycji kulturalnych i rozwoju nauki. W 1670 r. powstał Dom Komediowy, pierwszy teatr w Oleśnicy i jeden z pierwszych na Śląsku.

Od roku 1742 Śląsk był w posiadaniu Prus. Dalej losy Oleśnicy były związane z rządami książąt z dynastii brunszwickiej, które objęły władzę od 1792 r. Za panowania pierwszego z nich, Fryderyka Augusta, stara ujeżdżalnia koni została przekształcona w teatr, gdzie zatrudniano zawodowych aktorów i śpiewaków. Książę aktywnie troszczył się o sprawy gospodarcze, renowację kościołów oraz tworzenie promenad wokół zamku i w mieście. Po jego śmierci w 1805 r. księstwo przejął Fryderyk Wilhelm, który poległ w 1815 r., stając się niemieckim bohaterem narodowym.

W 1850 r. Oleśnica stała się miastem garnizonowym, a powstałe wówczas rozległe koszary są w dużej mierze zachowane do dziś. Kolejny etap rozwoju nastąpił w 1868 r. wraz z uruchomieniem Kolei Prawego Brzegu Odry, która uczyniła z miasta istotny węzeł kolejowy. Szczególnie dynamiczny okres rozwoju przypadał na przełom XX i XXI w. W latach 1896–1914 w Oleśnicy wybudowano wiele imponujących budynków mieszkalnych i reprezentacyjnych, zwłaszcza szkół. Po I wojnie światowej, od 1923 r. rozwijano budownictwo mieszkaniowe w związku z rosnącą liczbą mieszkańców. W 1925 r. powstały Sale Miejskie, z nowoczesną sceną teatralną.

Momentem kluczowym dla miasta był koniec drugiej wojny światowej, gdy na jego obszar wkroczyła Armia Radziecka. W okresie od stycznia do maja 1945 r. zniszczono 987 budynków mieszkalnych, co stanowiło 53% ogółu zabudowy. Szczególnie dotknięta została zabudowa rynku i jego okolic. Najważniejsze zabytki jednak uniknęły zniszczeń (zamek i kościół zamkowy), a inne udało się odbudować w latach 60–70. XX w.

W wyniku zmian terytorialnych po zakończeniu wojny Śląsk, wraz z Warmią, Mazurami i Pomorzem, został włączony w granice Polski. Dla Oleśnicy rozpoczął się nowy etap historii. Dotychczasowi mieszkańcy zostali przesiedleni do Niemiec, a od wiosny 1945 r. zaczęli się tu osiedlać Polacy, przybywający z różnych regionów przedwojennej Polski. Od 1999 r. Oleśnica pełni funkcję stolicy powiatu w województwie dolnośląskim.

Kompleks informacji w jednym miejscu

Fakty
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Oleśnica
12.2°C
wschód słońca: 04:57
zachód słońca: 20:36
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oleśnicy

kiedy
2024-06-08 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany