14 styczeń 2023

zdjęcie: Śmiertelny wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę- policja zwraca się z apelem. / fot. KPP w Oleśnicy
fot. KPP w Oleśnicy
Do tragicznego zdarzenia doszło przez nieodpowiedzialnego kierowcę, który to w nocy 13 stycznia 2023 roku spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Jego ofiarą była młoda dziewczyna, pasażerka. Mężczyzna był pijany. Teraz grozi mu kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Do wypadku drogowego doszło w nocy z czwartku na piątek w miejscowości Międzybórz. 26-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu oleśnickiego jadąc samochodem osobowym marki Toyota, którym to przewoził pasażerkę 20-letnią kobietę, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Kobieta w wyniku obrażeń ciała zginęła na miejscu. Kierowca natomiast został przewieziony do szpitala. Niestety sprawca wypadku był pod wpływem alkoholu, w jego organizmie stwierdzono ponad 2 promila.

Policjanci stale prowadzą działania prewencyjno-kontrolne a także edukacyjne, które mają na celu zmniejszyć ilość niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Apelują do kierowców o dostosowanie prędkości do warunków na drodze, przestrzeganie przepisów w szczególności w terenach zabudowanych. A przede wszystkim o to aby wsiadali za kierownicę trzeźwi. Jazda pod wpływem alkoholu czy środków odurzających jest bardzo niebezpieczna. Zmniejsza się pole widzenia, trudno skoncentrować wzrok na poprawnym torze jazdy. Zanika możliwość szybkiego reagowania poprzez obniżoną koordynację ruchową. Warto pamiętać, że nawet najmniejsza ilość alkoholu ma negatywny wpływ na prowadzenie samochodu.

W zeszłym roku znacząco zostały zaostrzone kary dla pijanych kierowców. Za popełnienie przestępstwa a więc kierowanie będąc nietrzeźwym grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego kierowca otrzymuje co najmniej 3 letni zakaz prowadzenia pojazdami. Musi również wpłacić od 5 000 do 60 000 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jeśli zaś spowoduje wypadek śmiertelny sąd może zastosować dożywotni zakazu prowadzenia pojazdami oraz orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do kierowców a także innych uczestników ruchu drogowego. Na drodze nie jesteśmy sami. Nieodpowiedzialne decyzje mogą skutkować utratą zdrowia bądź życia. Jeśli ktoś widzi, że osoba pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę, zabierzmy mu kluczyki i zatrzymajmy je do czasu przyjazdu policji. Bądź niezwłocznie zadzwońmy na nr alarmowy 112 i poinformujmy o tym. Powstrzymaj nietrzeźwego kierowcę !!!

st.sierż. Karolina Walczak

KPP w Oleśnicy